Máme doma prvňáčka

Denní režim prvňáčka

Pravidelnost

   Aby si dítě lépe zvyklo na změnu, kterou nástup do první třídy obnáší, je jednodušší, pokud bude režim jeho dne pravidelný a předvídatelný.

Spánek a odpočinek          

   Pokud chcete, aby dítě bylo ve škole dobře soustředěné a úspěšné, je potřeba, aby bylo dostatečně vyspalé. Prvňáček by měl pokud možno vstávat a chodit spát ve stejnou dobu. Potřeba spánku je individuální, v průměru je u takto starých dětí nutností 10 hodin spánku. Je možné, že se spánková potřeba vašeho dítěte zpočátku zvýší. Mozek bude muset zpracovávat více podnětů a zážitků, než když dítě chodilo do školky.

   Ráno by mělo dítě vstávat tak, aby vše v klidu stihlo. Ranní stres na dobré pohodě nepřidá. Není od věci připravit si vše nutné už večer a tím si na ráno vytvořit jak pro sebe, tak pro dítě určitou časovou rezervu, zvláště pokud se vaše dítě s přípravami loudá.

Místo, čas a způsob domácí přípravy       

   Dítě by mělo mít vyhrazené svoje místo na domácí přípravu, nejlépe u dětského psacího stolu, který je vhodně osvětlen.

   Domácí přípravu provádějte v době, která vám nejvíce vyhovuje vzhledem k návratu z práce. Je vhodnější, když si sami chvíli odpočinete, dítě ponecháte spontánní hře a teprve pak se v pohodě pustíte do práce. Nikdy přípravu nenechávejte na pozdější večerní dobu nebo dokonce na ráno.

   Domácí úkol má dítě vyznačené v pracovním sešitu hvězdičkou, později (cca od prosince) ho bude mít zaznamenaný v úkolníčku. Nechte dítě, ať vypracuje úkol tak, jak samo myslí, podle pokynů, které dostalo ve škole. Dohlédněte pouze na pečlivost provedení. V případě, že úkol nedbale provede a vy uznáte za vhodné, že jej má přepracovat, klidně jej škrtněte a nechte mu ho napsat znovu. Můžete i vlepit do sešitu opravu. Pod domácí úkoly se podepisujte.

   Jestliže je dítě při práci unavené (vrtí se, zívá, nesoustředí se…), udělejte si krátkou přestávku a pak v práci pokračujte. Nenechávejte ho však od práce odbíhat. Čtení můžete popřípadě nechat i na dobu v postýlce před spaním. Číst však musí dítě denně!

   Nechte dítě, aby si pod vaším dohledem připravilo a uklidilo aktovku. Vedete ho tak k samostatnosti a plnění si svých povinností. Kontrolujte zejména vybavenost penálu. Neořezané a chybějící pastelky či tužky znepříjemňují práci ve škole.

   Dítě musí mít čas na odpočinek, hry a své zájmy. Nepřetěžujte ho nadbytečnou přípravou, učením se napřed apod., ale také kroužky a organizovanou zábavou. Pro dítě je velmi důležitá spontánní hra.

 

Jídlo a pitný režim        

   Nástup do školy může přinést nadbytečný stres, proto by měla být dětská strava bohatá a kvalitní, bez tučných a sladkých jídel s převahou čerstvého ovoce a zeleniny.

   Dávejte dítěti plastovou, dobře uzavíratelnou lahev s vhodným pitím např. šťávou s vodou, džusem, čistou vodou. Není dobré pít přeslazené limonády. Nedávejte, prosím, do školy mléko. Jeho vylití způsobí daleko větší škody, než rozlitá šťáva. Pokud dáváte dítěti mléko, nechte to na doma. Ve třídě máme trvale ovocnou šťávu, pokud dítě vypije lahvičku z domova, dostane jiné pití.

 

Chvalte, oceňujte, povzbuzujte     

  Každá pochvala pomáhá dítěti budovat sebedůvěru. Chvalte dítě i za dílčí úspěch a snahu.

  Nestresujte dítě přemrštěnými požadavky o stoprocentní výkony. Občas se něco nepovede, vše se dá napravit. Povzbuďte dítě v případě neúspěchu – máte je přeci rádi takové, jaké je. Často mají rodiče představu, že v první třídě se nosí jen samé jedničky a ty se pak dostanou na vysvědčení, kárají děti i za dvojku. Stanovte si limity, které jsou pro vaše dítě reálné, předejdete zbytečnému stresu a zklamání. Většina malých dětí má snahu vyhovět požadavkům rodičů a je pro ně velkou zátěží, pokud se tak, i přes jejich velkou snahu, nestane. Ve škole se neučíme pro známky, ale pro vědomosti, které budeme v životě uplatňovat. Leckdy se premiant třídy prosadí v životě hůř, než-li snaživý průměrný žák. Prvňáček by měl vědět, že ho máte rádi a že vaše láska nezávisí na tom, jak se mu ve škole daří.

 

Na závěr…

   Až si vaše dítě na školu zvykne (cca od 3. týdne), nedoprovázejte ho dovnitř do školní budovy. Určitě se samo zvládne převléknout a jít do družiny nebo do třídy. Prostor u šaten je malý a zbytečně tam budete překážet. Ráno přijďte do školy, jen pokud je to potřeba. Nechodí - li vaše dítě do školní družiny, přivádějte jej do školy včas (max. do 7:45), aby se v klidu stihlo připravit na vyučování.

   Přeji Vám, ať první školní rok svého dítěte prožijete v co největším klidu, v radostné atmosféře a pohodě.